Zintegrowane zarządzanie – cenne informacje, by dom stał się inteligentny

Zintegrowane zarządzane budynkiem to wiele korzyści dla właściciela nieruchomości. Dzięki odpowiednim systemom budynek jest w stanie nie tylko sterować wybranymi przez nas instalacjami w domu, ale również optymalizować wszelkie procesy. Dodatkowo może on dokonywać wyborów bez ingerencji użytkownika, co przełoży się na mniejsze zużycie energii, wody oraz gazu. Finalnie dzięki inwestycji w instalację automatyki sterowania zintegrowanego, właściciel nieruchomości zapłaci mniejsze rachunki za utrzymanie swojego mieszkania lub domu i przede wszystkim wprowadzi łatwe w obsłudze udogodnienia do codziennego życia dla siebie i pozostałych członków rodziny.

Zintegrowane zarządzanie – słowem wstępu

Pamiętajmy o tym, że zintegrowane zarządzanie nie jest “zamknięte” tylko na kilka funkcji. W ramach systemu możemy dla przykładu zmienić źródło ciepła do przygotowania centralnego układu wody użytkowej na kolektory solarne lub zmienić układ lameli po to, by nie doszło do nadmiernego nagrzania pomieszczenia. Dodatkowo jesteśmy w stanie kontrolować np. okna dachowe wyposażone w specjalne siłowniki, które zamkną się w przypadku nagłego opadu deszczu lub spadku temperatury.

Kolejne plusy płynące z posiadania zintegrowanego zarządzania to możliwość sterowania oświetleniem wewnętrznym oraz zewnętrznym, które w obecnych czasach staje się standardem w nowoczesnych domach lub biurach. Podczas dalszej rozbudowy systemu możemy również pomyśleć dodatkowo o systemie nawadniania trawnika na swojej działce i ustawić sterowanie w taki sposób, że czujnik temperatury powietrza oraz czujniki nawilżenia gleby będą wiedziały za nas, w którym momencie najlepiej uruchomić podlewanie naszego ogrodu.  A może chcemy żeby nasza brama wjazdowa na posesję lub brama garażowa wiedziały kiedy otworzyć się lub zamknąć automatycznie? Nic prostszego, przy współpracy z nami wszystko zależy jedynie od Twojej wyobraźni na to jakie udogodnienia chciałbyś mieć w swoim domu, mieszkaniu lub biurze. Resztę zostaw nam!

Zintegrowane zarządzanie – kluczowe elementy konstrukcji

Podczas tworzenia naszego inteligentnego miejsca musimy zadbać o sieć, która połączy wszystkie instalacje i urządzenia w “jedną całość”. Zintegrowane zarządzanie obsługuje niejako dwa rodzaje sieci: przewodowej (instalacja internetowa) jak również bezprzewodowej (WiFi).

Dodatkowo możemy zamontować wewnętrzną telewizję (CCTV), która będzie odpowiedzialna za sterowanie bieżącymi stanami wszystkich elementów inteligentnego systemu. Dzięki CCTV użytkownik będzie mógł prezentować wszystkie składowe zintegrowanego zarządzania w jednym miejscu. Warto również dodać, że rozwiązanie to jest bardzo często składową dużo mniej zaawansowanej automatyki budynku, która nie daje tyle możliwości, co inteligentny dom.

Ciąg dalszy kluczowych elementów konstrukcji

Należy również pamiętać o tym, że całą instalację jesteśmy w stanie kontrolować przy użyciu specjalnych paneli, które do złudzenia przypominają tablety. To właśnie w tym miejscu będziemy mieli dostęp do aktualnych informacji odnośnie budynku. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli zmienić dany parametr. 

Pamiętajmy o tym, że inteligentny dom możemy kontrolować z poziomu naszego smartfona (np. iPhone i aplikacja Dom – tylko elementy ze wsparciem HomeKit). Instalujemy odpowiednie oprogramowanie, podłączamy nasze składowe modułów i możemy cieszyć się zdalnym włączaniem ekspresu do kawy, światła, telewizji lub nastrojowej muzyki w interesującej nas części domu. 

Na koniec bardzo ważna rzecz odnośnie rozmieszczenia elementów interfejsu użytkownika, które zostaną zainstalowane na stałe (np. panele ścienne). Najważniejsze to dobry projekt rozmieszczenia poszczególnych elementów, najlepiej w fazie budowy danego obiektu (aby móc “pociągnąć” do nich specjalistyczne okablowanie). Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć niepotrzebnej rozbiórki.