Kocioł olejowy z powietrzną pompą ciepła – współpraca

Czy warto zastosować kocioł olejowy z powietrzną pompą ciepła?

Niezależnie czy przygotowywany jest nowy budynek mieszkalny, czy po prostu po przeanalizowaniu kosztów za ogrzewanie pojawiła się potrzeba modernizacji obecnych rozwiązań, warto zdawać sobie sprawę, jakiego rodzaju urządzenia na rynku obecnie generują największe oszczędności. Aktualnie są to rozwiązania hybrydowe – to właśnie one pozwalają połączyć korzyści poszczególnych wariantów, jednocześnie minimalizując lub nawet niwelując wady, które występują w przypadku zastosowania regularnych systemów. W tym artykule przeanalizujemy jak sprawdzają się kotły olejowe wraz z powietrzną pompą ciepła.

Zmiany w prawie

Obecny system grzewczy warto zmienić nie tylko ze względu na znaczące korzyści finansowe – od 2021 roku będzie obowiązywać nowe prawo dotyczące wymagań wobec domów energooszczędnych. Współczynnik Energii Pierwotnej będzie mógł wynosić nie więcej, niż 70 kWh/m2 na rok. Więc jeżeli planowana jest budowa domu w najbliższej przyszłości, warto zwrócić na to uwagę.

Sposób działania

W domach, w których zastosowano już kocioł olejowy można z powodzeniem zamontować pompę powietrzną, mając na uwadze, że systemy powinny być wyposażone w automatyczną regulację. Odpowiada ona za właściwy dobór sposobu ogrzewania budynku w zależności od potrzeb grzewczych. Warto, aby odbywało się to całkowicie bezobsługowo – po wyznaczeniu na samym początku parametrów pracy, system powinien samodzielnie wybierać, które z urządzeń zapewni niezbędny komfort cieplny, jednocześnie nie generując większych kosztów. Pompa ciepła będzie składała się na dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną, podczas gdy kocioł będzie znajdował się wyłącznie wewnątrz.

Korzyści

Największą korzyścią systemu hybrydowego w postaci kotła olejowego wraz z powietrzną pompą ciepła są, oczywiście, oszczędności finansowe. Regulacja sposobu i intensywności ogrzewania pozwala osiągnąć najwyższą efektywność systemu. Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny – zarówno pompy ciepła, jak i współczesne kotły olejowe nie generują dużej ilości emisji szkodliwych gazów i innych substancji.

Czy warto?

Systemy hybrydowe są obecnie odpowiedzią na wymagające normy prawne oraz rosnące koszty ogrzewania. Przykładowo, koszt oleju w ciągu roku może wynieść do nawet 16 000 złotych. Zastosowanie kotła olejowego z powietrzną pompą ciepła zapewni nawet o 60% niższy koszt. Czy warto? Zdecydowanie tak.