Ogrzewaj się bez smogu. Urządzenia grzewcze, którymi nie zatrujesz otoczenia

Coraz mocniej rośnie świadomość na temat ekologicznego ogrzewania własnych włości. Przekłada się to na liczne pytania zadawane takim firmom jak nasza. Dotyczą one tego, jaki typ urządzeń grzewczych powinniśmy w dzisiejszych czasach wybrać. Opowiemy więc o najważniejszych zagadnieniach związanych z wyborem nowoczesnego kotła gazowego lub pompy ciepła.

Jeśli jesteśmy w stanie remontu czy budowy naszego domu musimy pilnie zdecydować, jak będziemy chcieli go ogrzewać. Dochodzi do tego jeszcze przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli już wejdziemy w zakupowy wir, staną przed nami dwie kwestie do rozwiązania. Po pierwsze, źródła energii dostępne w naszym domu (na przykład gaz czy prąd). Po drugie – późniejsze koszty związane z samą eksploatacją urządzeń grzewczych. Chcąc zdecydować się na wybraną przez nas formę ogrzewania, należy pamiętać o jeszcze jednej, ważnej kwestii. Mianowicie chodzi o ekologię, a dokładniej nasze (i naszych bliskich oraz sąsiadów) otoczenie. Stojąc przed wyborem rozwiązania grzewczego trzeba pamiętać o zanieczyszczeniu powietrza. Im mniejsze, tym lepiej dla nas, ale i naszych bliskich. Występujący zimową porą smog w aglomeracjach miejskich to istna plaga. Jest on efektem działania domowych kotłów zasilanych paliwem stałym. Często pali się w nich co popadnie, a takie zachowanie powoduje wydostawanie się na zewnątrz chemicznych zanieczyszczeń. Wybierz mądrze i nie truj siebie oraz otoczenia.

Dołącz do walki ze smogiem!

W ostatnich latach coraz więcej się o smogu mówi, nie dziwi więc fakt, że stworzono specjalne uchwały antysmogowe. To właśnie w nich zapisane są informacje dotyczące urządzeń grzewczych dopuszczonych do użytkowania. Dodatkowo znajdziemy tu listę paliw, które są zakazane. Dla przykładu: na Mazowszu wszystkie instalowane obecnie kotły oraz kominki muszą spełniać specjalne normy unijne, które należą do tzw. „Ekoprojektu”. W Krakowie zaś już w 2019 roku pożegnamy się na dobre z paleniem drzewem i węglem w kotłach, kominkach czy piecach. Czym więc ogrzewać wolno? Gaz, lekki olej opałowy oraz pompy ciepła – to właśnie do nich zachęcają nasi rządzący. Pamiętajmy jednak, że kotły napędzane paliwem stałym będą mogły być instalowane wszędzie tam, gdzie stwierdzi się, że nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej czy gazowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to właśnie kotły na paliwa stałe są głównym źródłem zanieczyszczeń. Tak, to właśnie je wdychamy każdej zimy, kiedy występuje smog. Jeśli więc stoimy już przed wyborem ogrzewania w naszym domu, rozważmy wszystkie za i przeciw danej metody grzewczej. Mając na uwadze ekologię (tj. czystsze powietrze chociażby) powinniśmy skłonić się ku kotłom gazowym.

Sezonowa sprawność? A co to takiego?

Sprawność sezonowa to nic innego jak procentowy stosunek ilości ciepła dostarczanego przez urządzenie w sezonie grzewczym do ilości energii zużywanej przez nie w ciągu roku. Jesteśmy w stanie ją określić dzięki wielopłaszczyznowym badaniom, które przeprowadzane są w laboratoriach. Obliczając sprawność badacze uwzględniają przede wszystkim korekty obejmujące regulację temperatury, pobór energii elektrycznej (potrzebny do działania samego urządzenia) oraz jego straty ciepła.

Warto pamiętać o tym, że wszystkie produkowane obecnie kotły gazowe można podzielić na 3 segmenty. Mianowicie rozchodzi się o o ich wyniki efektywności cieplnej, która obecnie mieści się w przedziale 75-98%. I tak najsłabsze urządzenia znajdujące się w przedziale 75-81% należą do klasy C, w przedziale 82-89% do klasy B, a te z przedziału 90-97% do klasy A. Na samym szczycie znajdują się urządzenia uzyskujące poziom 98-124%, które nalezą do klasy A+ (więcej niż 99% można uzyskać jedynie dzięki wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych – pompa ciepła czy kolektory słoneczne).

Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie kupno kotła kondensacyjnego. To właśnie urządzenia z tej grupy kotłów wykorzystają gaz w najbardziej efektywny sposób, a o to nam przecież chodzi, nieprawdaż? Dzięki temu dostaniemy największą ilośc ciepła oraz sporą oszczędność w rodzinnym budżecie. Decydując się więc na kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny, od razu pozbędziemy się problemy dostawy ciepłej wody do kuchni oraz łazienki. Mając jednak sporo większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę warto zainteresować się kotłem jednofunkcyjnym, który będzie wyposażony w specjalny zasobnik. Wybierając taką formę ogrzewania musimy pamiętać, by regularnie konserwować urządzenie grzewcze. W zupełności wystarczy, jeśli serwisant pojawi się raz w roku.