Pompa ciepła – sprzedano ich już 10 milionów sztuk w samej Europie. Jakie korzyści, perspektywy rozwoju?

W dzisiejszych czasach bycie “eko” staje się coraz bardziej modne. Również instytucje państwowe zaczynają zauważać fakt, że ludzie chcą bardziej przyłożyć się do ochrony Ziemi. Pojawia się więc pytanie: Czy będąc posiadaczem pompy ciepła możemy liczyć na jakiekolwiek korzyści?

Pompa ciepła to ważne ogniwo ekologicznego ogrzewania

Na samym wstępie warto byłoby przypomnieć, do czego tak naprawdę służy pompa ciepła. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe ogrzewanie pomieszczeń znajdujących się w danym budynku. W tym celu wykorzystuje ona ciepło, które pobiera z otoczenia, np. gruntu, powietrza lub wody. Kolejny etap to transport całości do instalacji grzewczej, by w końcowym rozrachunku urządzenie mogło ogrzać np. salon lub jadalnię.

Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie dla osób, które chcą żyć – w pewnym stopniu rzecz jasna – w zgodzie z przyrodą. Pamiętajmy, że początkowe koszty poniesione podczas instalacji pompy ciepła zwracają się podczas eksploatacji. Co najważniejsze, do napędu samego urządzenia wykorzystujemy w pełni naturalną energię, o w której wspomniałem powyżej. Przejdźmy zatem do konkretów związanych z korzyściami takiej instalacji.

Stały rozwój ponad wszystko

Niedawno Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) poinformowało, że na początku grudnia minionego roku, w Europie została zainstalowana 10-milionowa pompa ciepła. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ pokazuje ono coraz większe zainteresowaniem ekologicznym ogrzewaniem jak również ekologią samą w sobie. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) tak oto skomentowała powyższą informację:

Udział pomp ciepła pośród wszystkich dostępnych technologii grzewczych w Europie wciąż pozostaje stosunkowo niewielki, jednak w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost sprzedaży tych urządzeń” Jest więc szansa na to, by sama technologia stała się bardziej przystępna cenowo. Pamiętajmy, że pompa ciepła to bardzo ważne ogniwo w świecie systemów grzewczych z przyszłości – coś na wzór samochodów elektrycznych w transporcie (chociażby prezentacja Semi Truck – w pełni elektrycznej ciężarówki od Tesli). 

Pompa ciepła – panaceum na bycie “eko”?

Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż przyszłe systemy energetyczne wymuszą większą integrację technologii z przedziałami zużycia energii. Nie bez znaczenia okażą się również decyzje ludzi odpowiedzialnych za wszelkiego rodzaju ustawy, paragrafy i licencje. To właśnie od nich będzie zależał dalszy rozwój omawianego sprzętu (w każdej chwili może powstać przepis, który zakaże ich stosowania tudzież narzuci bardzo wyśrubowane normy odnośnie produkcji, bądź samej instalacji pompy ciepła).

Bardzo ciekawe wyliczenia zaprezentował swego czasu Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Pan Paweł Lachman. W swoich przewidywaniach zawarł informacje, jakoby ilość sprzedanych pomp ciepła w naszym kraju (w 201 roku) miałaby się zwiększyć aż o 20%. Natomiast jeśli chodzi o pompy ciepła woda/powietrze, wzrost miałby sięgnąć porażających 50% (w stosunku do roku 2016). 

Tendencja wzrostowa w kolejnych latach

Pamiętajmy, że jest to już 5 rok z rzędu, w którym rynek pomp ciepła w Polsce odnotowuje zauważalny wzrost. Pokazuje to, że Polacy coraz bardziej ufają temu rozwiązaniu, stają się coraz bardziej “tech” i chcą polepszyć swój kontakt z naturą. Mając na uwadze fakt, iż prawie wszyscy producenci pomp ciepła w Europie uznaje je za technologię przyszłości, warto bardziej zainteresować się jej tematem. Niewykluczone, że rynek w Polsce będzie się coraz bardziej rozwijał, a wraz z nim prawo związane z ekologicznym ogrzewaniem.

Jeżeli więc jesteście ciekawi jak będzie się kształtował (na razie same prognozy) rynek pomp ciepła w Polsce do roku 2030, koniecznie odwiedźcie portal www.portpc.pl. W tym miejscu znajdziecie analizy sprzedaży pomp ciepła na przestrzeni minionych lat (w Polsce, oczywiście) jak również wspomnianej wyżej prognozy rynku. Całość zawarta jest w pliku “Raport Rynkowy PORT PC 2017”, który znajduje się na podanej wyżej stronie.