Elewacja domu

Stoisz przed wyborem elewacji domu? Zobacz, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę!

Twoje marzenie o posiadaniu domu w końcu się spełniło. Prace są już na finiszu i pojawił się problem wyboru elewacji. Jak odpowiednio podejść do tego tematu i na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając idealną dla Twojej nieruchomości elewację? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Elewacja domu – 3 podstawowe funkcje

Elewacja domu pełni trzy podstawowe funkcje:

  1. Dekoracyjna – elewacja to wizytówka naszego domu. Odpowiednio dobrana do bryły budynku oraz jego najbliższego otoczenia sprawia, że stylistyka naszego domu jest spójna i przyciąga uwagę.
  2. Izolacyjna – tynk wraz z warstwą ocieplenia tworzy barierę, która chroni wnętrze domu przed działaniem czynników atmosferycznych.
  3. Zabezpieczająca – odpowiednio wykonana elewacja zmniejsza ryzyko wtargnięcia do wnętrza naszego domu niechcianych intruzów, zabezpiecza także naszą nieruchomość przed skutkami żywiołów.

Kiedy jest najlepszy czas na wykonanie elewacji budynku?

Wybór odpowiedniego momentu na wykonanie elewacji jest bardzo ważny. Panujące na zewnątrz warunki mają bowiem duży wpływ na równomierne twardnienie zapraw.

Najlepszym terminem do wykonania elewacji jest czas po doprowadzeniu budynku do stanu deweloperskiego. Wówczas istnieje najmniejsze ryzyko, że osiadanie budynku spowoduje pęknięcia elewacji.

Warto także zwrócić uwagę na porę roku – eksperci radzą, aby do tego rodzaju prac przystąpić późną wiosną lub wczesną jesienią. Panują wówczas umiarkowane temperatury, a ryzyko wystąpienia anomalii pogodowych jest zdecydowanie mniejsze. Zarówno ulewne deszcze, jak i duża operacja słońca mogą bowiem uszkodzić świeżo położoną elewację.

Jakie materiały wybrać na elewację domu?

Wybór materiałów powinien być uzależniony od stylu domu. Inny rodzaj elewacji pasować będzie do nowoczesnych domów, a inny do nieruchomości w stylu dworku.

Zwykle sugerowaną kolorystykę oraz rodzaj materiałów niezbędnych do wykonania elewacji otrzymujemy od architekta wraz z planem budynku i jego wizualizacjami.

Trzeba przy tym pamiętać, że sposób wykończenia elewacji zależy od technologii, w której wznoszone były ściany naszego domu.

Ściany jednowarstwowe pokrywa się najczęściej tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym. Ściany dwuwarstwowe tynkowane są w technologii cienkowarstwowej lub na sucho za pomocą drewnianych paneli, lub PCV. Z kolei w przypadku ścian trójwarstwowych elewację stanowi najczęściej klinkier czy silikaty, które mogą pełnić rolę gotowej elewacji bądź też stanowić podłoże dla tynku tradycyjnego lub cienkowarstwowego. W przypadku ścian o konstrukcji szkieletowej elewacja wykonywana jest zwykle z drewna lub tworzyw sztucznych, a po zamocowaniu dodatkowej warstwy izolacyjnej, istnieje także możliwość otynkowania elewacji.

Jaki rodzaj tynku wybrać – grubo czy cienkowarstwowy?

  • Tynki grubowarstwowe – ich grubość wynosi 15-20 mm, wykonywane są na bazie cementowo-wapiennej i składają się z 2-3 nakładanych kolejno warstw. Do tynkowania można użyć także gotowych zapraw, które po odpowiednim zagruntowaniu podłoża nakłada się jednowarstwowo. Ten rodzaj tynku stosuje się na ściany murowane:
    • w tradycyjny sposób,
    • wykonane na zaprawie w spoinach poziomych oraz pionowych.

Z reguły tynkiem grubowarstwowym pokrywane są ściany trójwarstwowe, gdzie warstwa elewacyjna została wykonana z pustaków ceramicznych albo cegieł, jak i ściany jednowarstwowe.

  • Tynki cienkowarstwowe – stosuje się głównie do wykańczania ścian ocieplonych w technologii BSO (ETICS). Do grupy tej należy wiele rodzajów tynków, w tym: mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe czy silikonowo-silikatowe. Trzeba pamiętać, że przed położeniem tynku cienkowarstwowego konieczne jest zagruntowanie powierzchni tak zwanym podkładem tynkarskim oraz odpowiednie dobranie koloru środka gruntującego do koloru elewacji, co zabezpieczy przed powstawaniem przebarwień.

Jakie elementy dekoracyjne zastosować na elewacji?

Współczesne trendy w aranżacji elewacji sugerują połączenie przynajmniej dwóch rodzajów materiałów. Drewno, kamień, beton czy klinkier? Który materiał wybrać?

Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Wybierając materiały dekoracyjne na elewację domu, musimy pamiętać, że jest to rozwiązanie na lata, którego nie będziemy szybko zmieniać. Wybrane materiały wykończeniowe muszą pasować do stylistyki bryły budynku, jak i jego otoczenia – zagospodarowania terenu zielonego, podjazdu, koloru stolarki czy ogrodzenia. Pod uwagę należy także wziąć klimat oraz czynniki atmosferyczne na kontakt, z którymi narażona będzie elewacja naszego domu.