Regulowanie temperatury w naszym domu. Wszystko dzięki inteligentnym instalacjom.

Jesteś na etapie planowania lub wykonywania modernizowania swojego domu, biura, pomieszczenia specjalistycznego czy mieszkania? Pierwszym tematem stała się modernizacja instalacji grzewczej? Jeśli tak to serdecznie zachęcamy do rozważenia włączenia jej do systemu inteligentnego domu. Dzięki temu będziesz miał wszystko “pod jednym palcem”, a i oszczędności okażą się znaczące.

Regulowanie temperatury – słów kilka

Musimy zdać sobie sprawę, że pieniądze, które na samym początku wyłożymy na podpięcie instalacji grzewczej i klimatyzacyjnej do ekosystemu inteligentnego domu, bardzo szybko się zwrócą. Specjalistyczne czujniki, bądź moduły odpowiedzialne za komunikację elementów sterujących z systemem kontroli dostępu, bezpośrednio przełożą się na lepszy komfort użytkowania. Dodatkowo zapomnimy o pilnowaniu odpowiedniej temperatury w danej części budynku lub pomieszczeniu.

Pamiętajmy, że inteligentne sterowanie systemami idealnie wręcz ułatwia wykorzystanie energii, która potrzebna jest do optymalizacji całego systemu. Całość przekłada się na odczuwalne (oczywiście w pozytywnym akcencie) oszczędności płynące z lepszego zarządzania temperaturą w danym miejscu.

Regulowanie temperatury przy użyciu inteligentnych systemów

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że każdą instalację grzewczą jesteśmy w stanie odpowiednio regulować. Jeśli chodzi o temperaturę w osobnych pomieszczeniach, zmienimy ją używając pokręteł, które umieszczone są przy kaloryferach (zwykle po lewej stronie). Warto zaznaczyć, że sposób ten jest mało precyzyjny, a na pierwsze efekty zmiany trzeba czekać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Idealnym rozwiązaniem na poprawę tego stanu rzeczy będzie podłączenie regulatorów temperatury do inteligentnej instalacji znajdującej się w naszym budynku.

Dzięki temu zyskamy wiele korzyści, które przełożą się na lepsze samopoczucie nasze jak również naszego portfela. Po pierwsze, podłączając “grzanie/chłodzenie” będziemy mogli wybrać daną wartość temperatury na specjalnym panelu sterującym (z dokładnością do 1°C). Montując regulatory w każdym z pomieszczeń będziemy mogli na bieżąco monitorować i zmieniać wartość temperatury. Całość będzie sterowana przy użyciu jednego kontrolera, którego rolę może pełnić tablet lub smartfon. 

Ciąg dalszy regulowania temperatury z wykorzystaniem inteligentnych systemów

Kolejna korzyść płynąca z regulowania temperatury, która podpięta będzie do inteligentnego systemu np. w naszym domu to możliwość zdalnej zmiany. Załóżmy, że wracamy do naszego domu i widzimy, że zbyt mocno podniosła się temperatura. Wystarczy, że ustawimy odpowiednią wartość w danym pomieszczeniu (bądź całym domu), a przywita nas temperatura, której chcieliśmy. 

Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe o dużej bezwładności cieplnej, nie stoi na przeszkodzie, by uzyskać pożądaną przez nas temperaturę. Dodatkowo sterując ogrzewaniem, chłodzeniem czy wentylacją w danych pomieszczeniach lub strefach budynku, dobrze wpływa na oszczędzanie energii.
Jeżeli dane pomieszczenie jest puste, nie ma najmniejszego sensu, by utrzymywać w nim dogodną temperaturę. Chyba, że specyfika akurat tego pomieszczenia tego wymaga (np. specjalne pomieszczenie do przetrzymywania archiwalnych dokumentów). Pamiętajmy, że obniżając temperaturę o 1°C, automatycznie zmniejszamy zapotrzebowanie na energię o kilka %. 

Automatyka ogrzewania to ważny element kontroli temperatury

Chcąc zmaksymalizować nasze oszczędności powinniśmy zainteresować się zautomatyzowaniem naszego systemu grzewczego. W tej roli idealnie sprawdzą się czujniki ruchu, które będą odpowiedzialne za wykrywanie domowników. Dzięki temu system, po wykryciu mieszkańców, automatycznie dostosuje temperaturę w danym pomieszczeniu (grzanie, klimatyzacja lub wentylacja). Reasumując, system sam dostosuje temperaturę tam, gdzie użytkownicy budynku faktycznie przebywają, a ograniczy w miejscach, które są puste (poza wyjątkami, o których wspomniałem wyżej). 

Decydując się na budowę/modernizację systemu grzewczego pamiętajmy o zastosowaniu odpowiednich elektrycznych konwektorów wentylatorowych, promienników podczerwieni czy klimatyzatorów, które wyposażone będą w funkcję grzania. Wszystko po to, by zmaksymalizować czas potrzebny do nagrzania danego miejsca w naszym biurze, domu, czy specjalistycznym pomieszczeniu. Jest to o tyle ważne, ponieważ w przypadku zastosowani słabej jakości podzespołów, nagrzewanie się danej części budynku będzie czasochłonne. Regulowanie temperatury jest tym lepsze, im wyższej jakości komponenty zastosowane w budowie naszego inteligentnego systemu.