Pompa ciepła – zalety, wady, koszty związane z instalacją.

Tym razem przedstawimy Wam kompendium wiedzy na temat zalet, wad i kosztów tytułowego systemu grzewczego. Dokładnie przyjrzymy się dwóm rodzajom pomp: gruntowej i powietrznej.

Słowem wstępu

Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze, które odpowiedzialne jest za przepływ ciepła z ośrodka o niższej temperaturze (tzw. dolne źródło) do ośrodka o wyższej temperaturze, tj. górnego źródła. Wszystko to odbywa się w trakcie procesów termodynamicznych zachodzącychwe współpracy z czynnikiem chłodniczym.

Pompa sama w sobie nie wytwarza ciepła, lecz “przekazuje” je pomiędzy wspomnianymi wyżej ośrodkami. Do napędu urządzenia wykorzystuje się energię cieplną z urządzeń absorpcyjnych i/lub energię mechaniczną z urządzeń sprężarkowych. To najbardziej popularne rozwiązania obecnie stosowane na rynku.

Należy pamiętać, że opisywane urządzenie może przenosić ciepło zawarte zarówno w powietrzu, jak i gruncie czy wodzie do ośrodka o wyższej temperaturze, tj. naszej instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, która znajduje się w naszym budynku.

Pompa ciepła – jak to wszystko działa?

Na początku zaczniemy od schematu działania powietrznej pompy ciepła. Wszystko zaczyna się od wentylatora, który tłoczy otaczające powietrze na lamelki parownika. W tym miejscu znajduje się specjalistyczny czynnik chłodniczy (pod niskim ciśnieniem), który ulega odparowaniu. Pobiera on przy tym ciepło z otoczenia. W kolejnej fazie para czynnika zostaje sprężona przy użyciu sprężarki – dzięki temu wzrasta ich temperatura i ciśnienie. Następnie w postaci ogrzanej pary, czynnik trafia do skraplacza, w którym dochodzi do kondensacji. Tym samym oddaje on ciepło do instalacji grzewczej. Ostatnia faza – czynnik trafia do zaworu rozprężonego, gdzie na skutek drastycznego spadku ciśnienia, spada jego temperatura. Potem trafia on do parownika i cały proces zaczyna się od nowa.

Pompa ciepła to jedyne urządzenie, które skutecznie wykorzystuje ciepło o niskiej temperaturze. Dzięki temu mamy zapewniony komfort cieplny w naszym budynku (przez cały rok). To dobra informacja dla wszystkich tych, którzy wcześniej rozmyślali nad instalacją gruntową. Mianowicie jeszcze jakiś czas temu panowało błędne przekonanie, jakoby tylko gruntowe pompy mogły pracować przez cały rok.

Obecnie producenci wyznaczyli nowe standardy na rynku powietrznych pomp ciepła. Gwarantują oni pracę urządzenia do nawet -25st. C, a wszystko to bez użycia grzałek wspomagających. Należy jednak pamietać, że wydajność powietrznych pomp ciepła przy niskiej temperaturze będzie dużo niższa, w porównaniu do rozwiązań gruntowych. 

Pompa ciepła, a chłodzenie budynku

Tytułowe urządzenie cechuje się najwyższą sprawnością w momencie, w którym jest jak najmniejsza różnica temperatur dolnego i górnego źródła. Przez to trzeba się skupić na zaprojektowaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego, w których maksymalny parametr zasilania nie przekroczy 35-37st. C. Rada od nas: pamiętajmy o dokładnym określeniu naszych potrzeb, najlepiej jeszcze na etapie projektowym budynku. To właśnie wtedy będziemy mogli wybrać najbardziej optymalny system ogrzewania jak również dodać opcję klimatyzowania budynku przy wykorzystaniu specjalnych klimakonwektorów. Wykorzystując te ostatnie należy pamiętać, by nie przekroczyć projektowej temperatury zasilania (45 st. C). Zadbajmy również o komunikację z pompą ciepła – przyniesie do kolejne oszczędności. 

Pompa ciepła – ile to wszystko kosztuje?

Dużo osób zadaje nam pytania: jak pompa ciepła to powietrzna czy gruntowa? Aby lepiej przedstawić cały zarys, weźmy dla przykładu roczny koszt ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych. Mianowicie przy zastosowaniu instalacji gruntowej SCOP 4.3 wyniesie ok. 1550 zł. Stosując instalację powietrzną z SCOP 3.3 zapłacimy ok. 2300zł. Do tego dochodzi koszt inwestycji: gruntówka + zainstalowanie dolnego źródła to koszt 45-55 tysięcy złotych, gdzie powietrzna instalacja plasuje się na poziomie ok. 30-35 tysięcy złotych. 

Jeżeli rozważamy instalację pompy ciepła na pewno pojawią się pytania odnośnie amortyzacji naszej przyszłej inwestycji. Dzięki tańszym podzespołom (kotłownia do powietrznej pompy), mniejszym koszcie serwisu i ogólnej prostocie budowy – powietrzne rozwiązanie okazuje się dużo bardziej korzystnym wyborem. To właśnie w tym wariancie jesteśmy w stanie wykorzystać tą samą pompę ciepła do chłodzenia budynku. Tym samym odchodzi nam dodatkowy koszt związany z montażem różnych urządzeń klimatyzacyjnych.