Oto dominujące trendy w budownictwie jednorodzinnym

Technologia każdego dnia popycha nasz świat do przodu. Postęp dotyka również branży budowlanej. Coraz częściej podczas budowy domu jednorodzinnego klienci na pierwszym miejscu stawiają ekologię oraz energooszczędność. Dziś garść informacji o najnowszych trendach w budownictwie jednorodzinnym.

Ekologia przede wszystkim

Przystępując do projektowania budynku, architekt musi wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest ukształtowanie terenu (zalesienie, zbiorniki wodne, wzniesienia, doliny et cetera), który będzie stanowił najbliższe otoczenie budynku. Żyjemy w takich czasach, że projektanci patrzą nie tyle na idealne wkomponowanie budynku w dany obszar, a możliwość zastosowania najnowocześniejszych technologii przyjaznych środowisku. Nowe budynki zaczyna projektować się w taki sposób, by spełniały trzy bardzo ważne zasady: wysoki standard wykonania, energooszczędny projekt architektoniczny oraz jak najniższy negatywny wpływ na środowisko.

Jest to spowodowane coraz większą świadomością klientów jak również stale powiększającym się doświadczeniem architektów/projektantów, którzy chcą łączyć przyjemne z pożytecznym. Poprzez takie podejście do tematu, większość nowych domów projektuje się w formie przypominającej zwartą bryłę. Największe znaczenie ma oczywiście odpowiednia wielkość oraz rozmieszczenie okien, które dadzą sowitą dawkę promieni słonecznych do naszego wnętrza. Na uwadze trzeba mieć również odpowiednie ocieplenie oraz efektywny system ogrzewania i wentylacji (najlepiej z odzyskiwaniem ciepła). Tak, dzisiejsze domy to istny minimalizm. Cóż poradzić – taka moda.

Jakie więc materiały wybrać?

Polacy coraz częściej zwracają uwagę na materiały, którymi wykańczają powierzchnie swoich mieszkań, biur czy domów. Sięgają po trwałe materiały, a wynika to z prostej zależności. Mianowicie ciut droższy materiał z założenia powinen być trwalszy, a trwałość przełoży się na brak remontu czy miejscowej wymiany danego elementu w niedługim czasie. Najwięksi inwestorzy budowlani są zdania, że ów trend będzie się stale rozwijał. Przyczyni się do tego spopularyzowanie materiałów fasadowych, które z czasem nabierają patyny jak wysokogatunkowe drewno czy surowy beton. Dodatkowo uważają, że nowym trendem będzie łączenie materiałów bardzo trwałych z takimi, które można naprawić bardzo szybko przy niewielkim nakładzie finansowym.

Warto pamiętać również całkowicie zmienionej technologii produkcji okien. Obecnie produkuje się energooszczędne modele, które wyposażone są w zespoloną szybę. Naturalnie wypierają one tradycyjne rozwiązania. Coraz częściej można również spotkać cienką izolacje ścian – zmniejsza się grubość materiałów izolacyjnych przy jednoczesnym wzroście szczelności. Nowościami są również: areożele, ogrzewanie panelami ściennymi czy panele próżniowe (1 cm grubości zastępuje 20 cm styropianu). Zapewne zastanawiacie się, ile takie rozwiązania obecnie kosztują? Tak, jest to większy wydatek, niż standardowe opcje, jednak wraz ze wzrostem ich popularności, w dół będzie spadała ich cena. Całość sprowadza się do jednego – ograniczyć w jak największym stopniu zapotrzebowanie na energię.

Nie można również pominąć powierzchni dachowej. Coraz częściej obecnie projektowane domy wyposażone są w płaski lub dwuspadowy dach. Dzięki temu możliwy jest montaż kolektorów słonecznych.

Autor: Bartłomiej Pabiszczak