Klimatyzacja i rekuperacja w domu – czy warto?

Wiele osób marzy o posiadaniu klimatyzacji w swoim domu – w szczególności w okresie letnim, gdy nawet po otworzeniu okien wszyscy mieszkańcy odczuwają dokuczliwe gorąco. Przydałaby się również rekuperacja, dzięki której w pomieszczeniu zawsze będzie znajdować się wyłącznie świeże powietrze. Niestety tym pragnieniom towarzyszy przekonanie, że tego rodzaju instalacje szkodzą zdrowiu – zarówno dorosłych, dzieci, jak i niemowląt. Nic bardziej mylnego!

Klimatyzacja a rekuperacja

Zacznijmy od rozróżnienia podstawowych pojęć. Klimatyzacją – a raczej klimatyzatorami, nazywamy urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie właściwego komfortu termicznego w wybranym pomieszczeniu lub pomieszczeniach. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie oznacza to wyłącznie ich ochłodzenia. Większość współczesnych modeli posiada również funkcje ogrzewania oraz utrzymywania stałej, zaprogramowanej temperatury. Można wyróżnić dwa podstawowe typy tego rodzaju urządzeń:
• SPLIT – są to tradycyjne modele naścienne, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej,
• MULTI – dostosowane do obsługi wielu pomieszczeń; składają się z jednej jednostki zewnętrznej i wielu wewnętrznych (dla każdego pomieszczenia).

Rekuperacja to w teorii wyłącznie wymienianie energii cieplnej wewnątrz, jednak obecnie zazwyczaj ten proces utożsamiany jest z cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu. Tłumacząc jak najprościej: rekuperator wywiewa stare, „zużyte” powietrze na zewnątrz, nawiewając do wnętrza to świeże.

Mity i fakty

Teraz, gdy znamy już te podstawowe pojęcia warto omówić mity, które w ciągu wielu lat utarły się w świadomości rodzin. Wielokrotnie spotykaliśmy się z twierdzeniami, że klimatyzacja i rekuperacja:

  1. szkodzą zdrowiu – zarówno klimatyzatory, jak i rekuperatory są wyposażone w filtry, których zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów chorobotwórczych, kurzu oraz grzybów. Aby uniknąć powstania pleśni wewnątrz urządzenia, stosowana jest funkcja samooczyszczenia;
  2. szkodzą środowisku – współczesne normy unijne rygorystycznie podchodzą do tematu ekologii, dlatego również producenci instalacji odpowiedzialnych za cyrkulację powietrza oraz właściwe warunki termiczne rozpoczęli stosowanie proekologicznych rozwiązań technologicznych. Wśród nich można wymienić czynniki chłodzące R32 oraz R410A;
  3. są duże i nieestetyczne – często jednostki wewnętrzne kojarzone są z dużymi, białymi urządzeniami na ścianie. Jednak wielu producentów oferuje ukryte rozwiązania, w tym klimatyzacje kasetonowe bądź kanałowe z kratą nawiewną. Nawet modele naścienne wyróżniają się już często eleganckim, minimalistycznym wyglądem;
  4. są drogie w utrzymaniu – wiele modeli dostępnych na zarówno polskim, jak i międzynarodowym rynku, wyróżnia się klasą energetyczną A lub nawet A+++. Oznacza to, że są to urządzenia wysoce energooszczędne;
  5. są głośne – współczesne modele wyróżniają się bardzo cichą pracą. Nawet podczas godzin nocnych żaden z domowników nie będzie miał problemów z zaśnięciem. Nie są one również słyszalne w ciągu dnia podczas, przykładowo, zabawy dzieci.

Zadbaj o komfort termiczny oraz świeże powietrze w swoim domu już dziś – doceni to nie tylko Twoje dziecko, ale również pozostali domownicy!