Inteligentny dom – zrób to sam! Sposoby na przerobienie zwykłej instalacji elektrycznej na inteligentną!

Dzięki inteligentnym systemom, domownicy tracą dużo mniej czasu na rutynowe zadania. Dla przykładu – nie musimy chodzić po całym piętrzy by zgasić światło, ponieważ wszystko mamy w jednej aplikacji/panelu multimedialnym. Domowa automatyka to również oszczędności płynące z lepszego zarządzania energią. Nie, przerobienie zwykłej instalacji na inteligentną nie musi wiązać się z olbrzymim zaawansowaniem i kosztami.

Słowem wstępu

Dzięki inteligentnemu systemowi możemy raz na zawsze przestać martwić się o określone czynności, które do tej pory wykonywaliśmy każdego dnia. Mianowicie możemy wprowadzić dane sekwencje do systemu, a ten sam będzie daną funkcją zarządzać, bez naszej ingerencji. Przejdźmy zatem do sedna sprawy, tj. jak dodać ów system w istniejącym już domu. Jeśli chodzi o sygnały sterujące w systemie inteligentnego domu to mogą one być przesyłane (pomiędzy określonymi urządzeniami) przy poprowadzeniu przewodu magistralnego równolegle do istniejącej instalacji elektrycznej. Rozwiązanie to ma jednak sporą wadę. Mianowicie łatwo zaimplementować ją do budynków będących w fazie budowy. Dla domów wykończonych stworzono więc specjalny system komunikacji przy wykorzystaniu linii zasilającej. Chcąc pójść po najniższej linii oporu możemy wybrać system bezprzewodowy (wifi). 

Ostatni wybór to dość proste i tanie rozwiązanie, by w końcu móc cieszyć się inteligentnym domem. Bezprzewodowe urządzenia możemy zamontować chociażby w istniejących już puszkach instalacyjnych lub gniazdach/łącznikach. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo więcej pieniędzy i czasu, niż przy wyborze np. systemu magistralnego. Ma on jednak swoją wadę – brak przewodu komunikacyjnego to możliwe zakłócenia i niższa stabilność połączenia. 

Inteligentny dom – na pierwszy ogień czujnik ruchu!

Należy zdać sobie sprawę, że włączanie świata w kuchni, przedpokoju czy salonie nie musi odbywać się poprzez wciśnięcie przycisku. Możemy zainstalować specjalne czujniki ruchu, które wykryją naszą obecność i zapalą światło w danym pomieszczeniu. Dzięki temu w zapomnienie odejdą sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do odłożenie dużej ilości zakupów celem pstryknięcia włącznika światła w przedsionku. Oczywiście możemy pójść o krok dalej montując w odpowiednich miejscach czujniki zmierzchu, które będą odpowiedzialne za sterowanie żaluzjami, zasłonami i/lub światłem (wszystko w tym samym momencie). Jest to super rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć promieniowanie słoneczne w danym obszarze swojego domu. Aby całość mogła być kontrolowana z dowolnego miejsca w domu powinniśmy zastosować moduł zdalnego sterowania (kontrola urządzeń na smartfonie/tablecie). 

Bazowe podejście do sterowania oświetleniem i roletami

Dzięki inteligentnemu sterowaniu jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość czasu i czynności, które musimy poświęcić na obsługę danego urządzenia. Specjalistyczny system to koniec z przyciskaniem całej masy przycisków i operowanie pokrętłami. Naszym sprzętem będziemy w stanie sterować z dowolnego miejsca w domu, a wszystko to dzięki aplikacji na smartfon/tablet. Idealnie obrazuje to firma XXX, której produkty współpracują z HomeKit od Apple. Dzięki temu, w jednej aplikacji (nazwa Dom) mamy możliwość sterowania np. oświetleniem w salonie, kuchni czy sypialni, roletami/żaluzjami w naszym domu jak również zamkiem drzwi wejściowych.  Inteligentny dom to możliwość spersonalizowania domu pod nasz styl życia. Możemy ustawić wszystkie podpięte urządzenia w taki sposób, by wyłączały się w momencie opuszczenia przez nas budynku. Skończą się problemy z zakłopotaniem pod tytułem: “Czy wyłączyłem światło w pokoju” lub “Odłączyłaś żelazko od prądu”? Tak, dzięki specjalistycznym systemom mamy możliwość odcięcia prądu w domowym gniazdku. 

Inteligentny dom – GPS też się przyda

Poniekąd zacząłem ten wątek powyżej. Mianowicie możemy tak zaprogramować nasz domowy system, by ten wiedział, kiedy będziemy zbliżać się lub oddalać od domowego ogniska. W tym celu będziemy musieli zaopatrzyć się w specjalny odbiornik GPS, a w naszym smartfonie zaznaczyć odpowiednią opcję włączenia usługi GPS (potocznie zwanej “śledzeniem”). Dzięki temu rozwiązaniu system wykryje nasze przemieszczanie się w kierunku domu i będzie mógł np. podkręcić ogrzewanie, zapalić światło w przedsionku, zacząć otwierać bramę wjazdową/garażową lub automatycznie wyłączyć alarm.  Osobiście miałem okazję testować takie rozwiązanie u mojego przyjaciela – efekt był po prostu piorunujący. 

Personalizacja ponad wszystko

Podsumowując cały wpis o inteligentnym domu trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za to w jaki sposób będzie on funkcjonował. W naszych rękach leży jego personalizacja i ustawienia, a ograniczać w projektowaniu będzie nas jedynie wyobraźnia. Warto zaznaczyć, że dużym plusem inteligentnego systemu nad instalacją elektryczną jest fakt, iż jesteśmy w stanie przypisać każdemu urządzeniu odpowiednią funkcję ad hoc. Odchodzi więc problem ze zmianą przewodów lub wewnętrzną przebudową urządzenia. 

Jeżeli po pewnym czasie stwierdzimy, że podczas naszego zbliżania się do domu powinna otwierać się sama brama wjazdowa bez włączania zewnętrznego oświetlenia, kilkoma kliknięciami zmienimy dany schemat. Wszystko to dzięki aplikacji desktopowej (komputer stacjonarny, laptop) lub zaawansowanej aplikacji mobilnej (nie wszystkie na to pozwalają!). Kończąc cały wywód należy podkreślić, że inteligentny dom stał się dostępny na wyciągnięcie ręki (i w końcu w rozsądnych pieniądzach). Autor: Bartłomiej Pabiszczak